Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

31 grudnia, 2021 Off By admin
Mamy XXI stulecie i zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mrowie kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wyrób odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu awantura w BBC News… komput ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero w ostatnim czasie (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze anturaż oraz badać rozumieć ważność człowieka tudzież jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są cały czas w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, by opuszczać nasze problemy, „recykling naszych odpadów i zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego także produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, kto prawdopodobnie http://www.zuchowicz.eu wymienić różne niezrównoważone natomiast kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne aktualnie od momentu jakiegoś czasu, odkąd lat 50. ubiegłego wieku, zaś postawny się tanie tudzież przyjazne dla środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od opakowań po budownictwo, a jest szczególnie znana ze swojej wytrzymałości oraz integralności strukturalnej, tudzież także umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypadkiem istnieć po raz kolejny wykorzystana albo poddana recyklingowi w zależności od potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość tudzież sztywność – sztuka aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, by nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie i przemysłowych operacjach nawijania. W stosunki od chwili zastosowania zaś funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie zaś tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, ażeby otrzymać http://www.kacperek.eu wymagany rozmiar, siła zaś koherencja w celu wielu zastosowań przemysłowych oraz budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo z faktu, że moc papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego aplikacja w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z powodu niezmiernie wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie przetwarzać tekturowe tuby, które są planowo zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność natomiast moc strukturalną, które spełniają wymagania natomiast pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tej chwili szerokie http://www.wyroba.eu aplikowanie w projektowaniu tymczasowych względnie półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze a rozrywkowe, domy, schroniska, zaś nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są i tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż teraz dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów oraz rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co być może dać możliwość budowę tanich a zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie spełnić wymagania światowe potrzeba posiadania na tanie branża budowlana mieszkaniowe zaś konstrukcje.