Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

28 września, 2022 Off By admin
Mamy XXI stulecie i zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje do licha i trochę kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna praca odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… rejestr ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero niedawno (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze otoczenie natomiast eksplorować rozumieć doniosłość człowieka i jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są przez cały czas w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, ażeby okroić nasze problemy, „recykling naszych odpadów natomiast zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego również produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, kto może http://www.zuchowicz.eu zamienić różne niezrównoważone a kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już od momentu jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, a barczysty się tanie zaś przyjazne w celu środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, natomiast jest szczególnie znana ze swojej wytrzymałości tudzież integralności strukturalnej, zaś dodatkowo umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypadkiem stanowić jeszcze raz wykorzystana względnie poddana recyklingowi w relacje od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość a sztywność – kunszt do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie oraz przemysłowych operacjach nawijania. W zależności odkąd zastosowania tudzież funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą egzystować zaprojektowane tak, aby być w użyciu http://www.kacperek.eu niezbędny rozmiar, moc i jedność gwoli wielu zastosowań przemysłowych a budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że potęga papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego zastosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, dzięki bardzo wydajnej oraz pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy w tym momencie w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są zamierzenie zabezpieczone zanim przenikaniem wilgoci. Ta inżynieria pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność tudzież hart strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu aplikowanie w projektowaniu tymczasowych albo półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze i rozrywkowe, domy, schroniska, tudzież nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są również tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów tudzież rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co być może dać możliwość budowę tanich zaś zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie usługi budowlane mieszkaniowe zaś konstrukcje.